איך מגישים תביעה קטנה?

למרבה הצער, לא חסרות לנו סיבות להתווכח עם הבוס, הספק, הלקוח או השכן. במקרים רבים אנחנו יכולים לפתור את החיכוכים בעצמנו, בשיחה טובה, אבל לעיתים אין מנוס אלא לפנות לאפיק משפטי. כאשר מדובר בסכומי כסף נמוכים יחסית נוכל לוותר על הליכים משפטיים יקרים, ארוכים ומפרכים, ובמקום זאת נסתפק בבית המשפט לתביעות קטנות. איך בדיוק זה עובד?

סכום מקסימלי לתביעה

לפני שאתם יוצאים לדרך כדאי שתכירו את הפרטים הטכניים. אם כן, תביעות קטנות ניתן להגיש כאשר הסכום הנדרש הוא לכל היותר 33,800 שקלים. כפי שאפשר להבין, מדובר בסכום נמוך יחסית, ובמרבית המקרים יגיעו לבית המשפט תביעות הנוגעות לסכסוכים כספיים בין לקוח לספק, בין דייר לוועד הבית שלו, ואף בין עובד למעסיקו (או למעסיקו לשעבר). בתי המשפט לתביעות קטנות נחשבים לא פעם לידידותיים מבחינת הלקוח הפרטי המתמודד מול חברה גדולה, והם נוטים לתמוך יותר באזרח שזכויותיו הופרו, כל עוד הוא דורש סכום סביר וגם לא נחשב למי שתובע כל גורם אפשרי כדי לקבל עוד כמה שקלים. למען הסר ספק, הגשת תביעה קטנה אפשרית עד 5 פעמים בכל שנה קלנדרית.

איך עושים את זה?

אם החלטתם להגיש תביעה קטנה, זה הזמן לפתוח בקבוק יין ולשבת עם הטופס שתוכלו להוריד מאתר בתי המשפט. בטופס הזה תתארו את המקרה, את נסיבות התביעה, את הסכום הנדרש, את העובדות וגם את ההוכחות שיש לכם, אלו שיגבו את הטענות שלכם. אל תנפחו את הסכום באופן משמעותי כדי להצדיק את עוגמת הנפש שנגרמה לכם, ואל תנסו להישמע כמו עורכי דין מנוסים עם ניסוחים מסורבלים. אולי מיותר לציין אבל נדגיש בכל זאת – שפה בוטה כלפי הצד השני היא מיותרת, ואין לה מקום. כל ניסיון להשמיץ את מי שמולכם רק יסב לכם נזק. לאחר שתמלאו את הטופס (ידנית) תוכלו להגיש את כתב התביעה במזכירות בית המשפט. לאחר שתתקבל גם ההגנה מצד הנתבע יתקיים הדיון שבו ייקבע האם יש צדק בטענותיכם, ומה הסכום שמגיע לכם.

היו מציאותיים

כשאתם מגיעים תביעה קטנה, הקפידו להישאר מציאותיים ככל האפשר. אם הנזק שנגרם לכם הוא קטן יחסית, אל תנפחו את המספרים עם סיפורים שאין להם קשר למציאות ואל תמציאו עובדות שאינן קיימות. תביעה שמטרתה להחזיר את הכסף שאיבדתם ולפצות אתכם על הזמן או ההוצאות הנלוות – היא תביעה ברת השגה הרבה יותר מאשר תביעה מופרכת על סכומים מוגזמים שקשה מאוד להוכיח שהם אכן הסכומים המגיעים לכם.