הגיע הזמן להכיר: תמ”א 38

אם אתם גרים בעיר הגדולה סביר להניח ששמעתם על זה. אולי ראיתם שלטים, שמעתם את השכנים מדברים או נתקלתם באתרי הבנייה בעיר ועליהם שלט שזועק על עוד פרויקט של תמ”א 38. אם אתם לא ממש בטוחים מה זה אומר ואיך כל זה קשור אליכם, התשובות לפניכם.

שיקום וחיזוק מבנים

באופן כללי, פרויקטים של תמ”א 38 הם פרויקטים שנועדו לחזק מבנים ישנים. מדינת ישראל מעודדת פרויקטים מהסוג הזה מכמה סיבות ברורות, בראשן החשש מפני רעידות אדמה והסכנה הנלווית אליהם. רעידות אדמה משמעותיות שבהן נתקלנו בשנים האחרונות במדינות מודרניות כמו איטליה, למשל, מוכיחות עד איכות הבנייה חשובה. בעיקר הן מוכיחות שמבנה חזק הוא זה שישמור על הדיירים ויצמצם את הסכנות שאורבות בעקבות אסונות טבע. במסגרת פרויקטים מהסוג הזה למעשה ניתן לחזק את המבנה, ובניינים ישנים (שנבנו עוד במאה ה-20) עוברים חיזוק מצד אחד וגם ליטוש מן הצד השני. במילים אחרות, חברות, יזמים וקבלנים כמו קבוצת הילה, הם אלה שלוקחים את האחריות על הפרויקט ומשקיעים לא רק בחיזוק היסודות אלא גם בנראות.

שיפור חזות העיר

גם הרשויות המקומיות מעודדות פרויקטים של תמ”א ויש להן סיבה טובה לעשות זאת. בערים הגדולות, ובוודאי באזורים ישנים שבהם מבנים נמוכים ועתיקים עם קירות מתקלפים, זוהי דרך מצוינת לשדרג את חזות העיר. אם תעברו בין הרחובות שבהם הושלמו פרויקטים בשנים האחרונות אתם עשויים לחשוב שהגעתם לשכונה חדשה לחלוטין. מיותר לציין שאם לעוברי האורח מדובר בשדרוג משמעותי של פני העיר, לדיירי הבניינים הללו מדובר בשדרוג משמעותי במיוחד באיכות החיים.

איך זה עובד?

באופן כללי קיימות היום כמה דרכים להשיג את המטרות הללו. פינוי-בינוי היא הדרך הנפוצה, ובשיטה הזו מקבלים הדיירים הודעת פינוי זמן מספק מראש כדי שיוכלו לשכור דירה חלופית (עם מימון מסוים של הקבלן). בזמן שהדיירים שוכרים דירות מחוץ למבנה, הבניין הישן נופל ובמקומו מתחילה בנייתו של מבנה חדש. המבנה החדש יכול להיות גבוה יותר, מה שאומר שהוא כולל כעת מספר רב של יחידות דיור (והרי התמריץ לקבלנים), אבל הוא גם מציע לדיירים דירות גדולות ומרווחות הרבה יותר. כך כולם מרוויחים, שכן בעלי הדירות זוכים לדירות יפות וחדשות, שהן גם במקרים רבים גדולות יותר. ערך הדירה עולה, איכות החיים מזנקת והחיוך לא נעלם מהפנים. אפשר להבין למה כולם רוצים גם, לא?