הקץ להחזרים הגבוהים – מה המשמעות של מחיקת חוב?

עוד ועוד ישראלים לוקחים הלוואות, ואז הלוואה נוספת, ואולי אחת נוספת כדי לכסות את השאר ולעמוד בתשלומים החודשיים. בשלב מסוים הנטל כבד מדי, הריבית גבוהה וכשאנחנו מאחרים לשלם אנחנו גם מתמודדים עם קנסות ואולי אפילו עיקולים. אין ספק שההחזרים הללו כמעט בלתי אפשריים, וכשהמשכורת נשארת די זהה – ההחזר החודשי רק נעשה כבד יותר. כאן נכנסות לתמונה שתי חלופות שכדאי לכם להכיר, והן הסדרת חוב או מחיקת חוב.

1 – הסדרת חוב

הדרך הראשונה מיועדת למצב שבו החייב פשוט לא מסוגל להחזיר את ההלוואה, מצב שאיננו אידאלי גם מבחינת הנושה כמובן. במצב כזה אפשר רק להניח שגם הנושה ירצה להגיע להסדר כלשהו ולאפשר לחייב לנשום קצת יותר כדי שיוכל להחזיר את ההלוואה, גם אם בקצב אחר או במנות קטנות יותר. זוהי בדיוק המשמעות של הסדרת חוב. בתהליך הזה שני הצדדים מסכימים על גובה ההחזר החודשי, החייב יודע בדיוק כמה הוא מחזיר מדי חודש, ומהשכר החודשי שלו הוא עושה בדיוק את זה. הבנק? הוא רגוע יותר. בכל זאת, עכשיו יש כסף שנכנס, גם אם זה לא בדיוק מה שהבנק ציפה לו בראשית הדרך.

2 – מחיקת חוב

האפשרות הנוספת מיועדת בעיקר למצבים חמורים יותר, כשהחייב למעשה אינו יכול להגיע להסדר. מחיקת חובות היא למעשה חלופה שבה חלק מהחוב נמחק, והחייב נדרש להחזיר את היתרה. באופן טבעי, כשהסכום שנותר לתשלום הוא נמוך יותר, גם היכולת לפרוס את ההחזר לאורך תקופה ארוכה ולהקטין את גובה ההחזר היא יכולת קיימת. אז נכון, חלק מהחוב נעלם, אבל הבנק מקבל בכל זאת חלק מהסכום שאתם חייבים לו, וזה בהחלט עדיף מאשר לא לקבל שום דבר.

איך בדיוק עושים את זה?

כדי להבין איך בדיוק זה קורה חשוב להבין שמחיקת או הסדרת חובות היא מטרה משותפת של החייב ושל הבנק (או הנושה), ולכן רצוי להגיע לדיונים בין הצדדים מתוך זיהוי האינטרס המשותף הזה. כשאתם מגיעים לפגישה עם הבנק בליווי עורך דין אתם גם יכולים לדעת שיש מי שמכיר ומבין את הזכויות שלכם, שומר עליהן, ופועל כדי שתשיגו את התוצאה הטובה ביותר שתוכלו.

אתרים עם מידע נוסף:

הוצאה לפועל ומחיקת חובות באתר של יהונתן גולדברג

עו”ד יונתן גולדברג באתר Law Guide

עו”ד יהונתן גולדברג במדריך העסקים של ישראל

עורך הדין יהונתן גולדברג באתר של לשכת עורכי הדין

יונתן גולדברג באתר EASY