כך תבנו תקציב מסודר לחתונה

תכנון החתונה תלוי בגורם אחד מרכזי. תקציב. אלא שתקציב צריך לתכנן ולהגדיר באופן מדויק מאוד, וזה בדיוק הזמן להתחיל לעשות את זה. הכינו את האקסל, התכוננו להיכנס לפרטי החתונה שלכם, ורשמו לפניכם את הנושאים המרכזיים ביותר שדורשים את תשומת הלב שלכם. מוכנים?

שלב ראשון: רשימת מוזמנים

עוד לפני שתתחילו לחשב את ההוצאות שלכם, כדאי שתכינו רשימת מוזמנים. ודאו שגם ההורים מעבירים רשימה כזו, ובאותה הזדמנות התעקשו לקבל מספרי טלפון וכל אמצעי התקשרות שיעזור לכם לשליחת ההזמנות ולאישורי ההגעה אי שם בסוף התהליך. רשימת מוזמנים מסודרת תעזור לכם להבין כמה אורחים צפויים להגיע, נתון שמשפיע גם על בחירת האולם. בנוסף, אפשר בהחלט לנסות ולשער מה יהיה הסכום הכולל שתקבלו, בהתאם לרשימה הזו בדיוק. כעת אפשר להתחיל לבחון גם אולמות אירועים כמו גני כנען, כליף או כוכב הים, לתאם סיורים במקומות השונים ולקבל הצעות מחיר. את ההצעות אל תשכחו להכניס לאקסל, כדי שתקבלו מושג טוב יותר ביחס להוצאות שלכם.

שלב שני: כל נותני השירות

זה בטח לא יפתיע אתכם, אבל בחתונה שלכם צפויים לפעול המון נותני שירותים. קייטרינג ידאג לאכול, צלם (כמו חיים אפריאט או עידן חסון) יתעד את האירוע, תקליטן ירקיד את החוגגים ויש גם את כל מי שמכין אתכם ליום הגדול, לרבות מעצבת שמלות הכלה ומעצב ההזמנות שלכם. הכניסו לקובץ האקסל רשימה מלאה של כל הספקים ונותני השירותים שלכם, והתחילו לערוך סקר שוק כדי לדעת מה המחירים הקיימים. רק לאחר סקר מהסוג הזה, על כל הספקים האפשריים, תוכלו לדעת מה מצבכם מבחינת תקציב. אל תשכחו להשאיר גם מרווח קטן להפתעות שעשויות לצוץ בדרך כמו חינה, קישוטים לרכב ופרטים אחרים שאתם עשויים לשכוח מהם עכשיו ולגלות ביום האירוע.

שלב שלישי: חישובים ותכנונים

סיימתם לערוך סקר שוק, קובץ האקסל מלא ואתם יכולים לקבל תמונה מלאה וטובה יותר. בשלב הזה כדאי לשים לב שאתם לא בחריגה מהתקציב, שהרי אם אתם מתחילים כבר עכשיו במינוס, תסיימו במינוס גדול יותר. זאת משום שיש לקחת בחשבון נושאים כמו טיפים למלצרים, מאפרת לכלה, חליפה לחתן ועוד שורה של פרטים שאתם יודעים היטב שתצטרכו, אבל שוכחים להכניס פנימה (או מוותרים על כך משום שמדובר לדעתכם בשקלים בודדים). הכניסו הכל לרשימה, לרבות נושאים שעלותם זניחה. שקל פה ועוד שקל שם – ותגיעו לסכומים גבוהים יותר, ולהפתעות לא מאוד נעימות.