כל מה שצריך לדעת על השקעה בנדל”ן

כשאנחנו מדברים על השקעות בנדל”ן אנחנו מתארים כר רחבה במיוחד של נושאים. האפשרויות שעומדות בפנינו רבות ללא ספק, מה שרק הופך את ההחלטה שנקבל למאתגרת וחשובה. לכן, רגע לפני שאתם משקיעים את ההון העצמי שלכם בדירה או בבניין משרדים כדאי שתבינו מה צפוי לכם.

בוחרים את סוג הנכס

לפני הכל חשוב שתזהו את האפשרויות שלכם, והן רכישת דירה בישראל לצורך השכרה, רכישת משרד או מבנה תעשייתי, וכן רכישת דירה בחו”ל. השקעות בנדל”ן יתבצעו באופן חכם אם תדעו מה נכון לכם יותר, והתשובה תלויה בכמה גורמים מרכזיים. הראשון הוא התקציב, שכן לא תוכלו לקנות מבנה תעשייתי אם ברשותכם סכום שאינו מספק, וכדי לקחת משכנתא על דירה תצטרכו לפחות שליש מערכה מראש. המשתנה השני הוא התשואה שתצפו לקבל, שכן דירה להשקעה תניב לרוב תשואה מעט יותר נמוכה בהשוואה לנכס מסחרי. המשתנה השלישי הוא האנרגיות שתרצו להשקיע בהשקעה שלכם, שכן דירה ישנה עשויה להזדקק לתיקונים ושיפוצים, ואילו לקוחות עסקיים עלולים לצפות לכמה שירותים נוספים שיקלו על העבודה שלהם. אתם תמיד יכולים למנות מנהל שיטפל בנכס, אם כי גם כאן תהיה לכם הוצאה.

משווים חלופות

בשלב הבא יהיה לכם הרבה יותר קל, שהרי לאחר שהתמקדתם תוכלו לערוך השוואה מדויקת בין האפשרויות הקיימות. אם אתם רוכשים דירה הגדירו מה מתאים לכם – 2 חדרים או 4 למשל – וכן מה המיקום האטרקטיבי. בדקו את השטח לפני הרכישה ושימו לב שהחזר המשכנתא לא יהיה גבוה משכר הדירה המקסימלי שתוכלו לקבל. בנוסף רצוי לבדוק את מצב הנכס ולגלות מראש אם תצטרכו לבצע פעולות שונות כדי להשביח אותו, כדוגמת שיפוץ מקיף או טיפול בתשתיות ישנות.

מקבלים החלטות

עם כל המידע בידכם הגיע הזמן לקבל החלטות. זה הזמן לבדוק אם הנכסים שעברו את הסינון עד כה אכן עומדים בציפיות שלכם, ואם כן, אתם בהחלט יכולים להתקדם. בשלב זה מומלץ להתייעץ גם עורך דין שיוודא כי העסקה מתנהלת על פי כל החוקים וללא הפתעות מיותרות. קרו מקרים בעבר שבהם נחתמה עסקה מול מי שטען שהוא בעל הבית – אבל בפועל התברר כי לא הייתה לו כל זכות חוקית על הנכס. מיותר לציין שבמצבים כאלה הקונה הוא זה שניזוק, ואין סיבה שתספגו את הטעות ואת מחירה. פעולה נכונה ומסודרת מתחילת הדרך ועד לקבלת המפתח תגן עליכם הרבה יותר.