דיכאון – הגורמים וההתמודדות עמו

זוהי תופעה מוכרת למדי בכל העולם, וגם בישראל. גברים, נשים, צעירים ומבוגרים, כל אחד ואחת עשוי לחוות לפחות פעם בחייו תחושה של דיכאון. מצב רגשי זה עשוי במקרים קיצוניים להפוך להפרעה של ממש שמובילה לפגיעה באיכות החיים של האדם ואף ביכולת התפקוד שלו. אם אתם מכירים היטב את התחושה הזו שמלווה אתכם מפעם לפעם, תחושה של דכדוך שיכול להוביל לחוסר רצון לצאת מהמיטה או מהפיג’מה, סביר להניח שאתם מתמודדים עם דיכאון המוכר כדיסטימיה, שהוא זמני ויחסית לסוגי דיכאון אחרים נחשב גם לקל יחסית. מי שמתמודד עם תחושה מתמדת של עצב, חוסר אונים והיעדר תקווה, ככל הנראה סובל מבעיה חמורה הרבה יותר, והיא דיכאון קליני.

מה גורם לזה?

נדמה כי בחלק ניכר מהמקרים אין הסבר ממשי להופעתו של הדיכאון, אבל באופן כללי כן ניתן להצביע על שינויים מסוימים בתפקוד המוח, אם כי גם במקרים אלה קשה לומר בוודאות אם הם גורמים לדיכאון או נגרמים כתוצאה ממנו. מחקרים אחרים מראים שזוהי תופעה תורשתית, ואילו התפיסה הרווחת היא שהמצב הרגשי נגרם בעקבות חוויות קשות, טראומה או אירוע אחר כמו פיטורין או גירושין. לצד הצורך לזהות מדוע זה קורה אנחנו בהחלט צריכים לדעת לזהות גם את הסימפטומים, ובעיקר להבחין במצב שבו אדם קרוב מפגין עצבות, חוסר אונים, תחושה שהוא האשם הבלעדי במצב זה או אחר, הלקאה עצמית ואפילו ראייה שלילית ביחס לעתיד. אין ספק שהמקרים המחייבים תשומת לב רבה עוד יותר הם אלה שבהם נשמעות אמירות אובדניות, שהן בגדר נורה אדומה.

אז איך מטפלים בזה?

השאלה המרכזית היא כמובן שאלת הטיפול, ונדמה שבמקרים רבים אין רצון ממשי לזהות למה דיכאון קיים, אלא איך גורמים לו להיעלם. אפשר להבין זאת ובכל זאת כדאי לנסות להתחקות אחר הגורמים שהביאו לדכדוך ולתחושות הקשות הללו, ואת זה ניתן לעשות במסגרת טיפול פסיכולוגי. ישנם טיפולים שונים הפועלים במגוון גישות, החל מהגישה הפסיכודינמית (פרויד בשבילכם), דרך הגישה ההתנהגותית ועד שיטות טיפול שכוללת יצירה, ריפוי בעיסוק ואפילו ריפוי באמצעות בעלי חיים.